Zanimljivosti

DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN 21. JUNA

1527. godine –  Umro je italijanski političar i pisac Nikolo Makijaveli, autor dela “Vladalac” u kojem je izneo shvatanje da vladar ne treba da bira sredstva da bi postigao cilj, iz čega je kasnije izveden pojam “makijavelizam”.

1791. godine –  Francuski kralj Luj XVI i kraljica Marija Antoaneta, u pokušaju da pobegnu iz zemlje, stigli su do Varena gde su otkriveni i uhapšeni.

1813. godine –  U bici kod Vitorije, britanska vojska pod vođstvom vojvode od Velingtona porazila je snage Napoleonovog brata Žozefa, kralja Španije. Time je završena francuska vladavina u Španiji.

1852. godine –  Umro je nemački pedagog Fridrih Frebel, koji je 1840. godine osnovao prvi dečiji vrtić.

1881. godine –  Knez Milan Obrenović obeležio je srebrnim budakom početak prve železničke pruge u Srbiji, Beograd-Niš. Prvi putnički voz ka Nišu je sa beogradske železničke stanice krenuo 3. septembra 1884. godine.

1905. godine –  Rođen je francuski pisac i filozof egzistencijalista Žan Pol Sartr. Nobelovu nagradu za književnost dobio je 1964. godine. Njegova najpoznatija dela su: “Mučnina”, “Zid”, “Biće i ništavilo”, “Iza zatvorenih vrata”, “Prljave ruke”.

1908. godine –  Umro je ruski kompozitor i dirigent Nikolaj Andrejevič Rimski-Korsakov, član kompozitorske grupe “Velika petorica”. Najpoznatije kompozicije: “Šeherezada”, “Španski kapričo”. Napisao je popularni priručnik “Principi orkestracije”.

1933. godine –  Rođena je francuska književnica Fransoaz Kuare, poznata kao Fransoaz Sagan. Proslavila se prvim romanom “Dobar dan tugo”, koji je štampan u milionskim tiražima.

1942. godine –  Nemački Severnoafrički korpus feldmaršala Ervina Romela zauzeo je u Drugom svetskom ratu grad Tobruk u Libiji i zarobio 25.000 britanskih vojnika.

1945. godine –  Japanske trupe na ostrvu Okinava, koje je služilo kao poslednja odbrana Japana u Drugom svetskom ratu, predale su se Amerikancima.

1948. godine –  Producentska kuća Kolumbija Rekords proizvela je prvu uspešnu longplej ploču od plastične mase vinil.

1963. godine –  Kardinal Đovani Batista Montini postao je papa Pavle VI, nakon smrti pape Ivana XXIII.

1963. godine –  Predsednik Francuske Šarl de Gol povukao je pomorske snage iz NATO pakta. Sledeći politiku nezavisnosti, Francuska je 1966. godine napustila i Vojni komitet NATO-a.

1969. godine –  Umrla je američka teniserka Morin Konoli, nazvana Mala Mo. Ona je 1953. godine postala prva teniserka u istoriji koja je osvojila sva četiri Gren slem turnira.

1970. godine –  Umro je Ahmed Sukarno, prvi predsednik Indonezije (1945-1967) po sticanju nezavisnost od Holandije i jedan od lidera Pokreta nesvrstanih zemalja.

1970. godine –  U finalu Svetskog fudbalskog prvenstva, Brazil je u Meksiko Sitiju pobedio Italiju sa 4:1 i postao prvi trostruki osvajač trofeja Žila Rimea.

1971. godine –  Međunarodni sud pravde u Hagu presudio je da je nezakonita vlast Južne Afrike na teritoriji Jugozapadne Afrike (Namibija).

1990. godine –  U zemljotresu na severu Irana poginulo je 100.000 ljudi.

2000. godine –  U Beogradu je umro publicista i politikolog Slobodan Inić, jedan od osnivača Demokratske stranke.

2001. godine –  Umro je veteran američkog bluza, Džon Li Huker koji je svojm retkim, hipnotičkim stilom sviranja gitare uticao na generacije rok i folk zvezda.

2002. godine –  Bivši direktor Radio-televizije Srbije (RTS) Dragoljub Milanović osuđen je na deset godina zatvora zbog pogibije 16 radnika te televizije u NATO bombardovanju 23. aprila 1999. godine.

2003. godine –  Umro je Leon Uris, američki pisac bestselera, poznat po romanu “Egzodus”, objavljenom 1958. godine.

2007. godine –  Istraživačko-dokumentacioni centar (IDC) u Sarajevu je objavio da je u ratu u Bosni i Hercegovini (1991-1995) poginulo 97.207 ljudi.